17. 2. 11

MIMBERA-KLANJAJ DOK JOŠ MOŽEŠ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog! 
Hvala Allahu dželle ša'nuhu. Njemu se zahvaljujemo, od Njega pomoć i oprost tražimo. Njemu se utječemo od mahana i ružnih djela svojih. Onoga koga Allah na pravi put uputi, niko ga u zabludu ne može odvesti, a onoga koga On u zabludi ostavi niko ga na pravi put ne može uputiti. Svjedočimo da je samo Allah bog i da je Muhammed Njegov rob i Njegov Poslanik, koga je On uistinu poslao da radosnu vijest donese i da opomene prije nego što nastupi Sudnji čas.
         Allah, dž.š., u  10. suri (Junus - Junus ) u  9. ajetu kaže:
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ يَهْدِيهِمْ رَبُّهُم بِإِيمَانِهِمْ 
 ″One koji vjeruju i čine dobra djela Gospodar njihov će na pravi put uputiti, zato što vjeruju".
          A zatim, danas je petak, 18. februar 2011., ili  15. Rebiu-l-evvel, 1432. hidžretske godine. Ovo je jedanaesta džuma u novoj hidžretskoj godini. Cijenjeni džemaate, draga braćo i sestre, esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh!

Zaista je namaz jedna od osnovnih i najvažnijih vjerskih dužnosti pa su muslimani i muslimanke dužni (farz im je) da pet puta dnevno klanjaju namaz. Kur'an mnogo spominje ovu vjersku dužnost a riječi koje stoje u vezi s namazom su: »salat«, »musallin«, »Ekimus-salate«, »jukimunes-salate«, »lilmusal-lin... itd. Za one koji tu dužnost zanemaruju izražene su u Kur'anu i Hadisu žestoke prijetnje.
S a l a t  znači namaz, a onaj ko ga obavlja je »musalli-ja«. Ako neko klanja sam on je »munferid«, a ako je za imamom onda je »muktedija«, a može čovjek klanjati i kao imam pred drugima. Ako je muktedija prispio na namaz i cijeli namaz klanjao za imamom, zove se »mudrik«, ako je s početka zakasnio, zove se »mesbuk«, a ako je slučajno u sredini namaza nešto mu prošlo (npr. momenat zakunjao) ili na kraju namaza to bude, on se zove »lahik«.
Bilježi se da je Poslanik s.a.v.s. rekao:
"Doći će vrijeme kada će moj ummet voljeti pet stvari, a zaboraviti pet. Voljeće ovaj svijet, a zaboraviti budući. Voljeće kuće, a zaboraviće mezare. Voljeće imetak, a zaboraviće polaganje računa. Voljeće svoje najbliže, a zaboravice pravdu i voljeće sebe, a zaboraviće Allaha. Oni su se odrekli mene i ja sam se odrekao njih."
Za sreću u društvu i za radost njenih članova islam je podario džemat, džamiju, džumu, imama, mimber i mihrab, kao trajne vodilje i nade u čovjekovom životu. Uzvišeni veli: إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ  ''Doista namaz odvraća od ružnih i bestidnih djela.'' Obavljanje namaza pet puta dnevno, Božiji poslanik slikovito uspoređuje sa onim koji se čisti i kupa u rijeci pet puta dnevno ističući njegovu čistoću. Ulema je kazala: - Onoga koji redovno klanja pet dnevnih namaza u propisanom vremenu Allah će počastiti sa devet po­časti: Zavoljet će ga Allah; podarit će mu zdravlje; čuvat će ga meleki; bit će mu darovan bereket u kući; lice će mu biti svijetlo kao u dobrih ljudi; dat će mu milost u srce; prijeći će preko Sirat ćuprije munjevitom brzinom; sačuvan će biti od Džehennema; smješten će biti na Sudnjem danu u blizinu odabranih koji neće imati strah i neizvjesnost!
Jer je Milostivi Allah kazao: إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ يَهْدِيهِمْ رَبُّهُم بِإِيمَانِهِمْ  ″One koji vjeruju i čine dobra djela Gospodar njihov će na pravi put uputiti, zato što vjeruju. تَجْرِي مِن تَحْتِهِمُ الْأَنْهَارُ فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ   Rijeke će teći ispred njih u Džennetima zadovoljstva. دَعْوَاهُمْ فِيهَا ″Molitva njihova bit će u njima: سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَتَحِيَّتُهُمْ فِيهَا سَلَامٌ   Uzvišen nek´ si, Allahu, pozdrav njihov: ′Mir vama!′, وَآخِرُ دَعْوَاهُمْ  a njihova posljednja molitva: أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ′Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo.′″
Namaz uz uzimanje abdesta i zdrave hrane, jačaju organizam i čuvaju ga od mnogih bolesti. Namazom se obavljaju takvi pokreti kojima se robnavlja i podmlađuje tijelo. Praktično bavljenje namazom predstavlja mijenjanje mnogih štetnih navika savremenog čovjeka. Mišići tijela su npr. veći dio dana čvrsto stisnuti, uvijek smo u nekoj napetosti, stresu, u stanju pripravnosti da reagujemo na stres iz okoline. Namaz je preventiva za mnoge bolesti. Obavljanjem namaza pokreću se svi mišići i zglobovi. Zbog namaza se jednim dijelom mobilizira imunska energija organizma i podiže ga na jedan vrlo visok nivo biološkog zdravlja.
Prenosi se od Ebu Hurejra,r.a., da je Allahov vjerovjesnik s.a.v.s., rekao:
“ Namaz je glavni stub vjere, a u njemu ima deset pohvalnih svojstava:
- namaz uljepšava lice,
- namaz  osvjetljava srce,
- namaz je odmor za tijelo,
- namaz je drug u kaburu,
- u namazu se spusta milost,
- namaz je ključ neba,
- namaz će biti težak na mizanu,
- namazom se postiže zadovoljstvo Stvoritelja,
- namazom se zaslužuje Džennet,
- namaz je zastor od Džehennema."
Allah je izvor svjetlosti nebesa i Zemlje! Primjer svjetlosti  Njegove je udubina u zidu u kojoj je svjetiljka, svjetiljka je u kandilju, a kandilj je kao zvijezda blistava koja se užiže blagoslovljenim drvetom maslinovim, i istočnim i zapadnim, čije ulje gotovo da sija kad ga vatra ne dotakne; sama svjetlost nad svjetlošću! Allah vodi ka  svjetlosti Svojoj onoga koga On hoće. Allah navodi primjere ljudima, Allah sve dobro zna.
Allahov Poslanik s.a.v.s rekao je:
Čuvajte se nemorala jer donosi neprijatne stvari:
- odnosi ljepotu i svjetlost sa lica griješnika
- uskraćuje nafaku izaziva Allahov srdžbu i uzrok je vječite patnje u Džehenemmu.
 ( Teberani )
Ko obavlja sabah namaz u džematu, postiže bereket i povećava mu se opskrba-rizk. Vrijeme sabah namaza je mubarek vrijeme, s toga je Poslanik, s.a.v.s, molio Allaha za svoj ummet:“Allahu, podari bereket mome ummetu u ranim jutarnjim satima“! Zato je opasno da muslimani ujutro ljenčare, spavaju i propuštaju da pokupe nafaku.
Kako je god  pohvalno, vrijedno i pozitivno čuvati sabah namaz, tako je ružno i negativno biti nemaran prema njemu. Ko je nemaran prema sabah namazu, taj ima svojstva munafika!
Allah kaže: وَإِذَا قَامُوا إِلَى الصَّلَاةِ قَامُوا كُسَالَىٰ يُرَاءُونَ النَّاسَ وَلَا يَذْكُرُونَ اللَّهَ إِلَّا قَلِيلًا A kad ustaju na namaz, ustaju lijeno samo da bi se prikazali ljudima, a Allaha gotovo nikako ne spominju“! ( Sura En-Nisa, 141 )
Poslanik, s.a.v.s, kaže:“Nema težeg namaza za munafike od jacije i sabaha! A da znaju kakve vrijednosti imaju ova dva namaza, išli bi na njih makar puzeci“! (Bilježe ga oba šejha od Ebu Hurejreta).
Ibn Mes'u’du, r.a, kaže: “U naše vrijeme nisi mogao vidjeti da sabah izostavlja iko osim munafika, za koga se znalo da je munafik“! Ibn Omer kaže: “Kad bi smo vidjeli da neko ne dolazi na sabah, odmah smo loše pomišljali“!
Namaz u džamiji u džematu vrijedi 25, odnosno 27 puta od namaza koji se klanja bez džemata. Kada ovome dodamo da samo jedan namaz u Haremu kod Kabe vrijedi 100 000 puta, a namaz u Medini 1000 puta od istog namaza na drugom mjestu, osim kod Kabe, onda tek sada uviđamo vrijednost džemata i namaza u njemu.
Za kraj evo jednog primjera kako su vjernici slijedili Poslanikovu praksu u pogledu namaza. Sufjan b. Ujejne kaže: Allah se smilovao Ebu Hanifi. Puno je klanjao. Na drugom mjestu, veli: U naše doba u Mekku nije ušla osoba sa više namaza od Ebu Hanife! Jahja b. Ejjub ez-Zahid kaže: Ebu Hanife uopće noću nije spavao! Zbog njegovog dugog, mirnog i skrušenog stajanja u namazu, prozvan je, kako bilježi Ebu Asim en-Nebil, stubom/veted. Hafs b. Abdurrahman veli: Ebu Hanife je oživljavao noć tako što bi proučio kompletan Kur'an na jednom rekjatu! To je radio punih trideset godina! Ovu konstataciju u sličnoj verziji prenosi i Zafir b. Sulejman. Esed b. Omer ističe: Ebu Hanife klanjao je sabah-namaz sa jacijskim abdestom četrdeset godina! Gotovo svaku noć bi proučio cijeli Kur'an na jednom rekjatu! Toliko bi plakao noću da bi ga susjedi sažaljevali! Bilježi se da je proučio kompletan Kur'an sedam hiljada puta na mjestu gdje će umrijeti! Hafiz Ibn Kesir navodi da to nije učinio sedam hiljada već sedamdeset hiljada puta!!! Ebu-l-Džuvejrija konstatira: Družio sam se sa Hammadom b. Ebi Sulejmanom, Muharib b. Desarom, Alkamom b. Mersadom, Avn b. Abdullahom i Ebu Hanifom. Nisam primijetio da iko od njih ljepše provodi noć u ibadetu od Ebu Hanife! Družio sam se sa njim mjesecima i nisam primijetio da je ikada tokom noći zaspao! Uz veliku skrušenost za vrijeme namaza, što je bila prepoznatljiva karakteristika ovog velikana, Ebu Hanife je, kako navodi Ebu Jahja el- Hemmani, uljepšavao svoju odjeću, češljao bradu i namirisavao se, ukazujući time počast namazu kroz koji se manifestira direktni kontakt sa Gospodarom svjetova!
Ako osjetiš jednoga dana veliku tugu i brigu, ne reci: "O, Gospodaru, imam veliku brigu", nego reci: "O, brigo moja, ja imam Velikog Gospodara!" Omer ibn Abdul-Aziz veli: "Spojite Allahovu velikodušnost prema vama s vašom zahvalnošću prema Njemu."

Dova

           Milostivi Bože, primi naš namaz onako kako primaš od Svojih dobrih vjernika. Dragi Bože, omili nam iman i islam, a omrzni nevjerovanje i sva griješna djela. Uzvišeni Allahu, daj nam  dobro na ovom i na budućem svijetu i spasi nas od džehennemske vatre.         
          Milostivi Gospodaru, podari nam ljubavi prema našim džamijama i onima koji nas vode na pravi put. Učini da volimo džamiju, džemat i da jedva čekamo dolazak dana petka i džume u njemu. Ne daj nam da zaboravljamo svoju islamsku zajednicu.
          Uzvišeni Allahu, oprosti grijehe nama, roditeljima našim, našim umrlima i svim muslimanima Neka je svaka hvala Allahu, subhanehu ve te'ala, na početku i na kraju i neka je Allahov salavat i selam na Njegovog vjerovjesnika!
ان الله يأمر بالعدل و الإحسان ، و ايتاء ذي القربي و ينهي عن الفحشاء و المنكر و البغي يعظكم لعلكم تذكرون. صدق الله العظيم
Literatura: Tefsir ibni Kesir, Sahihul Buhari, Fikh-ul-'ibadat, Muhamed Seid Serdarević, Dnevni virdovi.
Nijaz SALKIĆ

Ni komentarjev:

Objavite komentar