2. 12. 16

MIMBERA - BITI DŽEMATLIJA




الْحَمْدُ لِلَّهِ  رَبِّ الْعَالَمِينَ،  نَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَ نَسْألُهُ الكَرَامَةَ فِيماَ بَعْدَ الْمَوْتِ لَنَا وَ لِجَمِيعِ الْمُؤْمِنِينَ. وَنَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئاتِ أعْمَالِنَا.  مَنْ يَهْدِهِ اللَّهُ فَلاَ مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلاَ هَادِيَ لَهُ.
وَأشْهَدُ أنْ لا إِلَهَ إِلاّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، أرْسَلَهُ بِالْحَقِّ بَشِيرًا وَنَذِيرًا وَ سِرَاجًا مُنِيرًا لِيُنْذِرَ مَنْ كَانَ حَيًّا وَ يَحِقَّ الْقَوْلُ عَلىَ الْكَافِرِينَ.
صلى الله تعالى عليه وعلى آله وأولاده وأزواجه وأصحابه وأتباعه. وخلفائه الراشدين المرشدين المهديين من بعده . ووزارئه الكاملين في عهده. خصوصا منهم على ساداتنا أبي بكر وعمر وعثمان وعلي. وعلى بقية الصحابة والقرابة والتابعين. والذين اتبعوهم بإحسان إلى يوم الدين،
رضوان الله تعالى عليهم وعلينا أجمعين. أما بعد، فيا عباتد الله، اتقوا الله وأطيعوه . إن الله مع الذين اتقوا والذين هم محسنون .
قال الله تعالى فى كتابه الكريم :
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
  وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَىٰ ۖ وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَان
صدق الله العظيم
 U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!       

 Hvala Allahu, dž.š., Gospodaru svih svjetova. Neka je salavat i selam na Poslanika Muhammeda, a.s., i njegovu časnu porodicu.

  A zatim: Dragi brate i poštovana sestro, danas je petak 02. rebiu-l-evvel 1438. ili 02. decembar 2016. godine. Ovo je 8. hutba u novoj godini. Prošli petak imasmo temu, ,Daleko je blizu', a današnja je, ,Biti džematlija'.

  Cijenjeni  džemaate!
 Rekao je Uzvišeni Allah: ,,Jedni drugima pomažite u dobročinstvu i čestitosti, a ne sudjelujte u grijehu i neprijateljstvu...''.

 Džemaat je skupina vjernika koje veže i povezuje vjera u Allaha džellešanuhu. Džemat čine svi muslimani koji jesu to što jesu, i koji se dobrovoljno uključuju u džemat bilo gdje da su. Srčika džemata je mesdžid ili džamija u koju musliman i muslimanka kao dijete polazi, redovno u džamiju dolazi i na osnovu džamije se na kraju života vrednuje i mjeri.

 Poslanik a.s. nas uči da obradujemo i obveselimo ljude. Radost ljudima donose i pronose: vjera u Boga, nada u pojedinca, jaka institucija, podrška porodice i prijatelja. Za sretnost zajednice i njenih članova islam je podario džemat, džamiju, džumu, imama, mimber i mihrab, kao trajne vodilje i nade u čovjekovom životu.

 Prenosi Imam Ahmed od Ebu Seida El-Hudrija, da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ,,Kada vidite čovjeka da posjećuje džamije posvjedočite mu da posjeduje iman. ''

 Biti džematlija

 Musliman i muslimanka se u džemat vrlo rano uključuje. Dijete svoje kad se rodi prvo u džamiju odnesemo da ezan i ikamet čuje i da sa akikom u život krene. Kada u školu pođe dijete ponovo u džamiju povedemo i s veseljem ga u mekteb upišemo. Jerbo, ako su babo i mama članovi džemata i dijete treba da nastavi taj adet i praksu vjernih muslimana. Biti džematlija nije samo da živiš na području jednog džemata već to znači da si aktivan, da si u džamiji prisutan i da znaš koliki je tvoj džemat, da pitaš kako možeš svojom rukom pomoći da opstane i da se uspješno razvija tvoj džemat.

 Biti džematlija znači s ponosom širiti pozitivne informacije o svom džematu, to znači ne čekati da drugi izgrade i poprave tvoju džamiju već da od srca i koliko možeš materijalmo pomažeš džemat kome pripadaš. Biti džematlija znači ne posmatrati sa visine ili iz sažaljenja one koji rade za džemat i one koji u džamije hite u mekteb i na namaz, to znači da je krajnje vrijeme tebe i tvoje porodice za uključivanje u džemat. Biti džematlija je obaveza i privilegija svakog ponosnog muslimana i muslimanke. Biti džematlija znači u svom džematu ljubomorno i brižno čuvati džemat, saff, mekteb, akiku, kurban, ramazan, zekat, sadekatul fitr i hadždž, sve to njegovati i predati u amanet svojim potomcma i nasljednicima.

  Džematlija je biser

  Džematlija je biser u svakom džematskom đerdanu. Poput tespiha džematlije se nižu i redaju, neki do imamama, neki do mujezina a drugi po želji i volji,  ali su svi od prvog do zadnjeg čvrsto uvezani šehadetom u nisku džematskih bisera. Ako veza u niski bisera i olabavi, vjernici je uvezuju i jačaju na džumama, vazovima, predavanjima, svečanostima, hatmama i svakodnevnim namaskim okupljanjima.

  Islamska zajednica

 Zajednica svih džemata zove se Islamska zajednica. Islamska zajednica je jedan veliki i neprekinuti tespih svih džemata u domovini i matici iseljenih muslimana širom svijeta. Islamska zajednica se brine da sve nanizane džematske, niske bisera, ostanu jake, dobro nanizane i čvrsto uvezane. Kao što na džematskoj niski bisera, poput tespiha, sve počinje od imama i sve se završava sa imamom, tako je i na velikoj niski bisera Islamske zajednice, stoji imam koga s poštovanjem i ponosom zovemo Reisu-l-ulema. On je naš duhovni pastir i vođa, baš kao što su nam vođe ostali imami, muftije, muderrisi i drugi alimi.

  Biti džematlija znači živjeti za svoj džemat, bolovati za svoj džemat, brinuti se za svoj džemat, truditi se za svoj džemat i ukratko, disati za svoj džemat. Ne kažemo da ne pripadaju džematu muslimana i oni muslimani koji nas cijelog svog života iz prikrajka samo nijemo posmatraju, koji džemat ne pomažu, i koji nas samo kritikuju ako nam nešto u džematu ne ide najbolje.. Jesu, i oni su dio nas i našeg džemata ali koja je korist nama a i njima kada na kraju života njihova djeca izraze želju da se i njihovom babi ili mami, klanja dženaza, i da nam se samo na mezarju samo približe i primaknu.

 Džemat je živ organizam i traži žive ljude da u džamiji duhovno žive i uživaju u raskoši i blagodati džemata. Biti džematlija znači biti i ostati uz džamiju i svoj džemat bilo gdje da si i bilo s kim da jesi.

 Dova

 Molim Dragog Allaha da očisti naša srca i prosvijetli naš umove kako bismo pronašli put do Njegove svjetlosti i ljepote. Amin.

  Milostivi Allahu, podari nam poštovanje prema našim džamijama i onima koji nas vode na pravi put. Učini da volimo džamiju pa da se radujemo petku i džumi namazu u njemu. Ne zaboravljajmo svoju islamsku zajednicu. Amin!

ألا إن أحسن الكلام و أبلغ النظام. كلام الله الملك العزيز العلام. كما قال الله تبارك و تعالي في نظم الكلام: و إذا قريئ القرآن فاستمعوا و أنصتوا لعلكم ترحمون.
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بسم الله الرحمن الرحيم: إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ.
[جلوس]
بارك الله لنا و لكم و لسائر المؤمنين و المؤمنات و المسلمين و المسلمات الاحياء منهم و الاموات يرحمتك يا أرحم الرحمين
الخطبة الثانية
الحمد لله حمد الكاملين. و الصلاة و السلام علي رسولنا محمد و آله و صحبه أجمعين. تعظيما لنبيه و تكريما لفخامة شأن شرف صفيه. فقال عز و جل من قائل مخبرا و آمرا: إن الله و ملائكته يصلون علي النبي, يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما.
اللهم صلي علي محمد و علي آل محمد, كما صليت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد.
اللهم بارك علي محمد و علي آل محمد, كما باركت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد.
اللهم أصلح أحوالنا, و أحسن أعمالنا, و بلّغْنا مما يرضيك آمالنا, و ولِّ اُمورنا خيارنا, و لا تولَّ اُمورنا شرارنا, و لا تؤاخذنا بما فعل السفهاء منّا, و كن لنا و لا تكن علينا. اللهم اجعل هذا البلدآمنا, مؤمنا, مطمئنّا و سائر البلاد المسلمين برحمتك يا أرحم الرحمين.
ان الله يأمر بالعدل و الإحسان ، و ايتاء ذي القربي و ينهي عن الفحشاء و المنكر و البغي يعظكم لعلكم تذكرون.
 صدق الله العظيم


Literatura: Tefsir ibni Kesir.

 
 Nijaz Salkić



Ni komentarjev:

Objavite komentar