14. 9. 09

SUTRA JE 27. NOĆ RAMAZANA


Nijaz SALKIĆ

Evo, ode nam još jedan dragi, blagi, mili, lijepi, razdragani, dugočekani, najljepši, sjetni, mubareć, rizkali, istigfarli, tevbeli, mirišljavi, šehri ramazan. Nejma ga ko nije osjetio njegovu ljepotu i blagodat, besbelli najviše mu'mini a namirisali su ga se čak i oni koji ga nisu postili. Miruh ramazana je preplavio atmosferu pa će od njega hasne biti i dugo poslije Bajrama. Eh, ostade nam još par dana i nekoliko noći da sevdišemo ašk vjere slušajući Kur'an, pripravljajući iftare, klanjajući teravije i ustajući na sehure. Zažaliće mnogi za njim. Sutra u utorak je 27. noć ovog mubareća. Narod ovu noć smatra da je baš to ona, noć odluke svake, da je ona noć Kadra. U prošlim postovima tokom ovog mjeseca smo naveli stav neke uleme da je zbilja 27. noć, noć Kadra koje se spominje u istoimneoj kur'anskoj suri. Uglavnom, na nama je da ove preostale noći provedemo u ibadetu i noćnom namazu, veličanjem Allaha i činjenjem tevbe.


ŠTA JE TO NOĆNI NAMAZ?


Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Ko god posti ramazan vjerujući i nadajući se nagradi, te provodi jedan dio noći u namazu, biće mu oprošteni grijesi koje je počinio.” (Buharija) Zbog toga su Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i njegovi ashabi običavali obavljati dobrovoljni namaz u noći.


Od Aiše, radijallahu anha, prenosi se da je rekla: “Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nikada nije propuštao kijamul-lejl (noćni namaz) pa čak ni kada bi bio bolestan ili umoran, i tada bi ga klanjao sjedeći.” Noćni namaz ima najmanje 8 rekata.
Pripovijedao je i Alkama ibn Kajs: “Klanjao sam cijelu noć sa Abdullahom ibn Mes'udom, koji je stojeći na kijamu učio Kur’an sve dok se nije približio kraj noći, i tada je završio sa vitrom.” Prenosi se i od Saiba ibn Zejda: “Naš imam je običavao da uči po stotinu ajeta, tako da bismo se mi morali oslanjati na štapove, i ne bi prestajao sve dok se ne bi približila zora.”


Takođe je poželjno da muslimani uz ramazan klanjaju i teravih-namaz (namaz nakon jacije) uz svog imama, jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko god bude klanjao za imamom u noći, sve dok on ne preda selam, imaće nagradu kao da je klanjao cijelu noć.” (Ashabus-sunen)



O NOĆI KADRA


Ova noć ima više imena, značenja i poruka. Evo nekoliko posebnosti ove noći.


Noć sudbine

Ovo je noć kojoj Zemlja nije vidjela ravne po veličini, značaju i utjecaju na život čovječanstva. Božija riječ, koja je pravilno shvaćena i najozbiljnije primjenjivana u životu od Allahovog Poslanika, njegovih ashaba i kasnijih sljedbenika, promijenila je sudbinu čovječanstva. Kakav će utjecaj imati danas zavisi od nas!
U ovoj noći se utvrđuje sudbina čovjeka, njegov rok življenja, opskrba, hoće li biti siromašan ili bogat, kako će živjeti, kakva iskušenja imati, u čemu će uspjeti, a u čemu neuspjeh i krah doživjeti... Ali se isto tako određuje i sudbina čitavih naroda i civilizacija. Allah, dž.š., kaže:


تنزل الملائكة والروح فيها بإذن ربهم من كل أمر


...meleki i Džibril, s dopuštenjem Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake...


Noć časti

Ova noć istovremeno pokazuje čast čovjeka. On je dostojan da primi i sasluša Riječ Allahovu i sposoban je pretočiti u svoj život. Ove noći također je obznanjeno da čovjek ne robuje nikome drugome nego samo Allahu, dž.š., što mu daje slobodu, širinu i najveću počast!


Noć moći


Osoba koja se otvori Kur'anu, koja ga redovno uči, pa i ove noći, razumijeva ga i primjenjuje u životu je živa, pronicljiva, aktivna i odgovorna. Onaj čije je biće prožeto Kur'anom posjeduje duhovnu snagu koja mu daje samopouzdanje da hrabro i nepokolebljivo ide kroz život. Takve osobe ne znaju reći "ne mogu", nego vrlo često govore: "S Božijom pomoći sve se može postići!"




Noć znanja


Poznato je da onaj ko ima informaciju ima moć. Kur'an od nas traži da budemo obrazovani i informisani. Bez obzira na godine života traži se konstantno učenje i obrazovanje, profesionalno i vjersko. Ne zanemarimo Kur'an, ako ga ne znamo učiti, potrudimo se, bez obzira koliko godina imali, da počnemo učiti kur'ansko pismo. Nezamislivo je da se smatramo muslimanima, a da nismo pokušali naučiti učiti Božije Riječi.
Kod nas je u Islamskoj zajednici BiH Lejletu-l-kadr je i noć mektebske nastave. Ovo je trenutak da se iskreno preispitamo koliko se trudimo da naša djeca idu u mekteb i koliko nam je stalo da budu poučeni osnovnim duhovnim i moralnim vrijednostima islama. Trud oko slanja djeteta da bi se izgradilo u duhovno snažnu, čestitu i obrazovanu ličnost je daleko manji od truda da se ono preodgoji i zbrine ako krene, ne daj Bože, stranputicom!




Noć mira


Kako ljudi zaboravljaju na Allaha, dž.š., tako se u njih uvlači nemir, nesigurnost, postaju skloniji depresiji i stresu. Kur'an dariva čovjeku mir:


- mir savjesti: on je svjestan svoje nemoći i Božije svemoći, svoje grešnosti i Božijeg htijenja za praštanjem;


- mir kuće: samo oni koji su uistinu svjesni Boga grade harmoniju i lijepi život u svojoj porodici; i


- mir društva: uvažavanje drugog, kao sina ili kćeri Ademove, s.a., nastojanje ulaganja svojih potencijala u ono što je pozitivno i korisno, organizirani i dobro isplanirani rad, odgovoran odnos prema vremenu, kako ga kvalitetno trošimo, to su putevi uspostave zdravog društva, a samim tim i mira u njemu. A Allah, dž.š., za Lejletul-kadr kaže:


سلام هي حتى مطلع الفجر


...sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane...





Noć dove

Doviti treba što više. Posebno treba izabrati dove iz Kur'ana, Poslanikove dove i dove koje sami želimo da uputimo Milostivom i Svemogućem Stvoritelju. Opremimo se dovama kojih ima u svakoj džamiji i u našim islamskim knjižarama. Ja sam pripremio sve kur'anske dove koje sam opremio arapskim tekstom i na latinici sa prijevodom svake dove na slijedećem linku. http://vrazicii.blogger.ba/arhiva/?start=10, http://vrazici.blogger.ba/ http://vrazici.blogger.ba/arhiva/2009/04/09




Šta još činiti u ovoj noći?

Nije dovoljno samo shvatiti i razumjeti pravu prirodu ove noći. Srce treba da se divi i žudi ka tome da makar malo okusi slasti doživljaja ove noći. Lejletu-l-kadr treba osjetiti i doživjeti u njezinoj punini cijelim svojim bićem.


Ove noći trebamo analizirati naše stanje, zapitati se u čemu griješimo, koji su nam nedostaci. Iskreno se obratiti Allahu, dž.š., da nam grijehe oprosti da bez tih opterećenja iz prošlosti nakon ramazana počnemo novi život.


Učiti Kur'an i to s razumijevanjem, ako ne razumijemo arapski jezik, učiti i prijevod. Učiti Kur'an kao da se nama, sada, ovdje, u Bosni i Hercegovini, objavljuje!

Takođe, lijepo je određeno vrijeme provesti u klanjanju dobrovoljnog namaza - nafili.

U lejle-i-kadru klanjati najmanje dva rekata, pa do stotine. Učiti na svakom rekatu po sedam puta suru Ihlas. Poslije namaza proučiti sedamdeset puta estagfirullah, ve etubu ilejhi. Ko klanja dva rekata na ovaj način u lejle-i-kadru skrušeno i ponizno i plačno, i prouči poslije namaza sedamdeset puta istigfar prije će mu se oprostiti grijesi nego se on digne s mjesta. Možemo klanjati i tesbih namaz. Kako se klanja i šta se uči na ovom namazu možete pogledati na ovom linku: http://vrazici.blogger.ba/arhiva/2008/09/26/1809144


Posebno te noći Allahu, dž.š., treba upućivati dovu koju je Poslanik, s.a.v.s., preporučio svojoj časnoj supruzi, Aiši, r.a.:


اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي.


"Allahu moj, zaista Ti praštaš i plemenit si, voliš praštati, pa oprosti mi!" (Et-Tirmizi, Sunen, br. 3.435)


Lejle-i-kadr je prijepisna noć kada meleki po Allahovu emeru prepisuju iz Levhi Mahfuza za buduću godinu šta će se sve dogoditi za godinu dana, ko će se u toj godini roditi, ko će umrijeti, koliko će u toj godini pasti kapi kiše, snijega, leda, vjetra, koliko će biljki iz zemlje nići.

Koliko god možemo treba provesti u ibadetu i tražiti od Uzvišenog najbolje što se može iskati, oprost grijeha i najbolji Džennet, Dženneti Firdevs. Pokazati i time da se u životu ne zadovoljavamo minimumom, nego da osjećamo potrebu i želju da u razgovoru s Uzvišenim Gospodarom budemo što duže, posebno u ovim mubarek trenucima.

Nakon toga, posvetiti se učenju različitih oblika zikra, a sve završavati činjenjem dova, prije svega onih koje su spomenute u Kur'anu i sunnetu, a onda iskazati i ono što nam na duši leži i što nam otežava život. Allah, dž.š., je Svemoćan, a Muhammed, s.a.v.s., je o Njemu rekao "da je On stidan i plemenit i stid Ga je kada mu Njegov rob digne ruke da mu ih vrate prazne, bez ičega!" (Et-Tirmizi, Sunen, br. 3.479.)



Literatura:

Tefsir Ibni Kesir
Kur'an – prijevod B. Korkut,
Sahihul-Buhari – prijevod H. Škapur,
Islamska misao, juli 1981. broj 32. str. 23-27.,
Preporod, 01. juli 1984. broj: 13/333. str. 1-6.).

Islamski ilmihal, Omer Ongut


Ni komentarjev:

Objavite komentar