24. 4. 20

MIMBERA - RAMAZAN U IZOLACIJI



الْحَمْدُ لِلَّهِ  رَبِّ الْعَالَمِينَ، نَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَ نَسْألُهُ الكَرَامَةَ فِيماَ بَعْدَ الْمَوْتِ لَنَا وَ لِجَمِيعِ الْمُؤْمِنِينَ. وَنَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئاتِ أعْمَالِنَا. مَنْ يَهْدِهِ اللَّهُ فَلاَ مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلاَ هَادِيَ لَهُ
وَأشْهَدُ أنْ لا إِلَهَ إِلاّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ أرْسَلَهُ بِالْحَقِّ بَشِيرًا وَنَذِيرًا وَ سِرَاجًا مُنِيرًا لِيُنْذِرَ مَنْ كَانَ حَيًّا وَ يَحِقَّ الْقَوْلُ عَلىَ الْكَافِرِينَ
 صلى الله تعالى عليه وعلى آله وأولاده وأزواجه وأصحابه وأتباعه. وخلفائه الراشدين المرشدين المهديين من بعده. ووزارئه الكاملين في عهده. خصوصا منهم على ساداتنا أبي بكر وعمر وعثمان وعلي. وعلى بقية الصحابة والقرابة والتابعين. والذين اتبعوهم بإحسان إلى يوم الدين
 رضوان الله تعالى عليهم وعلينا أجمعين. أما بعد، فيا عباتد الله، اتقوا الله وأطيعوه. إن الله مع الذين اتقوا والذين هم محسنون
قال الله تعالى فى كتابه الكريم
 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا
 صدق الله العظيم
S imenom Allaha, Milostivog, Samilosnog! 
Slava i hvala pripadaju samo Allahu Uzvišenom, Njega slavimo i od Njega pomoć, uputu, milost i spas tražimo. Salavate i selame donosimo na Muhammeda, s.a.v.s., na njegovu časnu porodicu i ashabe i sve sljedbenike Kur'ana i Sunneta do Sudnjega dana.
A zatim: dragi brate i poštovana sestro, danas je petak, 24. april 2020., ili 01. ramazan 1441. godine. Ovo je 34. džuma u novoj hidžretskoj godini. Prošli petak imasmo temu, ,,Počinjeno zlo, učinjeno dobro!"', a današnja je, ,Ramazan u izolaciji.'
Uzvišeni Allah u Kur'anu kaže: ,,S mukom je i olakšanje!" (Er-Inširah,5)
Izolacija znači, svojevoljna samoća ili prisilno osamljivanje pojedinaca, grupa ili zajednica, bez mogućnosti komuniciranja, druženja ili bilo kakvog komuniciranja sa zajednicom i realnim stanjem.
Kroz povijest, muslimani su već od  Prve objave osjetili izolaciju. Sa 35 godina, Muhammed, a.s., se počeo osamljivati u pećini Hira na brdu Nur (Džebelu-n-Nur) tokom mjeseca ramazana. U pećini Hira je klanjao namaze prema sunnetu Ibrahima, a.s. (dva rekata prije izlaska sunca i dva rekata poslije zalaska sunca), činio druge ibadete, posmatrao nebesa i razmišljao o stvaranju i Stvoritelju. Pete godine osamljivanja, tj. 610. godine, u ramazanu, u noći Kadr (Lejlei-Kadr), Muhammedu, a.s., je došao melek Džibril sa prvim ajetima objave.
Muslimane u Mekki su rođaci, komšije i sugrađani, silom natjerali u izolaciju. Od 616-619. traje potpuni bojkot i izolacija muslimana koja je trajala pune 3 godine. Sa muslimanima se nisu družili, trgovali, razgovarali, ženili, niti sklapali bilo kakve ugovore.
U ovo vrijeme Pandemije virusa Corona, Mekka i Medina i džamija Al-Aksa u Jerusalimu, treće najsvetije mjesto islama, ostaće zatvorena tokom ramazana, iako će se učiti ezani pet puta dnevno, saopštilo je islamsko vjersko vijeće u Jerusalimu. Slično je i u drugim dijelovima muslimanskog svijeta.
Bez sumnje, muslimanima teško pada što će ramazan dočekati u kućnoj izolaciji, ali možemo slobodno reći da će se u ovom mjesecu pojaviti i zasjati jedno novo svjetlo u mraku pandemije kojom smo iskušani, a to je da će domovi muslimana širom svijeta zasjati svjetlom zikra, namaza i učenja Kur'ana kao nikad ranije. 
Znajmo da svaka nesreća ima dva aspekta, od kojih je prvi: bol, tjeskoba i teškoće, strahovi i brige, a drugi: ​​davanje, blagoslov i brojne mogućnosti za velika djela i različite vidove dobročinstva. 
Zapamtili smo da je predramazansko vrijeme poznato po pripremama za hadž i pojačanim odlaskom na Umru, jer je vrijednost umre u ramazanu velika. Ove godine je ta mogućnost uskraćena svim muslimanima, ali nam se zato pruža prilika da u toku ovog ramazana, umjesto oko Ka'be, malo više ,,tavafimo'' i obilazimo kuće i domove potrebnih, bolesnih i siromašnih, i da unesemo radost i sreću u njihove živote.
Zatvaranje džamija i obustava namaza u džematu kroz historiju muslimana su zabilježena u zapisima historičara.  ,,U ovim mjestima desila se velika zaraza koja je prekoračila svaku mjeru… Ljudi su prolazili i nisu vidjeli ništa drugo osim praznih dućana, pustih ulica i kuća zatvorenih vrata". Ovim riječima poznati historičar Ibn el-Dževzi (597. h.g.) dočarava nam veliku kugu koja se desila 449. h.g., a koja je zastrašila tadašnji svijet, kao što to danas čini korona.
Imam Ahmed (241. h.g.) u svome Musnedu prenosi od Šehr b. Havšeba (112. h.g.) koji je bio svjedok ,,kuge Amvas” da je vojsku predvodio Ebu Ubejde b. el-Džerrah pa je umro od kuge, te ga je naslijedio Muaz b. Džebel, koji je također umro od kuge. Nakon njega komandu je preuzeo Amr b. el-As (43. h.g.) koji nam je održao hutbu u kojoj je kazao: ,,O ljudi, ova bolest kada negdje dođe širi se kao požar, zato se raspršite po brdima, ili po prostranim dolinama.” Poslije je to stiglo do halife Omera koji, tako mi Allaha, na to nije ništa loše kazao.”
U Bosni i Hercegovini su nadležni organi savjetovali vjernike da iftare organiziraju u krugu porodice i da u svojim domovima obavljaju dnevne namaze kao i teravih-namaz, takva preporuka i ukaz je i kod nas u Sloveniji.
Naprimjer, mediji su prenijeli da su sinoć prvi teravih-namaz u Ferhat-pašinoj džamiji u Banjaluci klanjali hafiz Muamer ef. Okanović i tri osobe. Naš reisu-l-ulema je kazao ,naše kuće će biti naše džamije'", ovog ramazana. Zaista je tako, ramazan je počeo, pazimo na zdravlje, čuvajmo svoju vjeru i naše adete.
Sestre i braćo, neka ne usahnu dnevni namazi, na kućnom kalendaru zapišimo bar jedan iftar, izdvojimo novac za Vitre i Zekat, neka ovaj ramazan domaćin u svojoj kući bude teravih imam.
  Dova    
Svemogući Allahu, smiluj se našoj slabosti i nemoći, podari nam zdravlje i oprosti nam! Amin!
Milostivi Allahu, daj nam svijest da volimo džamiju i one koji nas vode na pravi put. Oživi naša srca da ne zaboravljamo svoju islamsku zajednicu ma gdje bili i živjeli. Amin!
ألا إن أحسن الكلام و أبلغ النظام. كلام الله الملك العزيز العلام. كما قال الله تبارك و تعالي في نظم الكلام: و إذا قريئ القرآن فاستمعوا و أنصتوا لعلكم ترحمون
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بسم الله الرحمن الرحيم: إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ
[جلوس]
بارك الله لنا و لكم و لسائر المؤمنين و المؤمنات و المسلمين و المسلمات الاحياء منهم و الاموات يرحمتك يا أرحم الرحمين
الخطبة الثانية
الحمد لله حمد الكاملين. و الصلاة و السلام علي رسولنا محمد و آله و صحبه أجمعين. تعظيما لنبيه و تكريما لفخامة شأن شرف صفيه. فقال عز و جل من قائل مخبرا و آمرا: إن الله و ملائكته يصلون علي النبي, يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما
اللهم صلي علي محمد و علي آل محمد, كما صليت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد
اللهم بارك علي محمد و علي آل محمد, كما باركت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد
اللهم أصلح أحوالنا, و أحسن أعمالنا, و بلّغْنا مما يرضيك آمالنا, و ولِّ اُمورنا خيارنا, و لا تولَّ اُمورنا شرارنا, و لا تؤاخذنا بما فعل السفهاء منّا, و كن لنا و لا تكن علينا.  اللهم اجعل هذا البلدآمنا, مؤمنا, مطمئنّا و سائر البلاد المسلمين برحمتك يا أرحم الرحمين
ان الله يأمر بالعدل و الإحسان ، و ايتاء ذي القربي و ينهي عن الفحشاء و المنكر و البغي يعظكم لعلكم تذكرون
 صدق الله العظيم

Literatura: Tefsir Ibni Kesir, Sahihul-Buhari.

Nijaz SALKIĆ

Ni komentarjev:

Objavite komentar