18. 5. 18

MIMBERA - IFTAR U NAS



الْحَمْدُ لِلَّهِ  رَبِّ الْعَالَمِينَ، نَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَ نَسْألُهُ الكَرَامَةَ فِيماَ بَعْدَ الْمَوْتِ لَنَا وَ لِجَمِيعِ الْمُؤْمِنِينَ. وَنَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئاتِ أعْمَالِنَا. مَنْ يَهْدِهِ اللَّهُ فَلاَ مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلاَ هَادِيَ لَهُ.
وَأشْهَدُ أنْ لا إِلَهَ إِلاّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، أرْسَلَهُ بِالْحَقِّ بَشِيرًا وَنَذِيرًا وَ سِرَاجًا مُنِيرًا لِيُنْذِرَ مَنْ كَانَ حَيًّا وَ يَحِقَّ الْقَوْلُ عَلىَ الْكَافِرِينَ.
 صلى الله تعالى عليه وعلى آله وأولاده وأزواجه وأصحابه وأتباعه. وخلفائه الراشدين المرشدين المهديين من بعده. ووزارئه الكاملين في عهده. خصوصا منهم على ساداتنا أبي بكر وعمر وعثمان وعلي. وعلى بقية الصحابة والقرابة والتابعين. والذين اتبعوهم بإحسان إلى يوم الدين،
 رضوان الله تعالى عليهم وعلينا أجمعين. أما بعد، فيا عباتد الله، اتقوا الله وأطيعوه. إن الله مع الذين اتقوا والذين هم محسنون ۞
قال الله تعالى فى كتابه الكريم :
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ 
 صدق الله العظيم

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!            
Hvala Allahu, dž.š., Gospodaru svih svjetova. Salavat i selam na Poslanika Muhammeda, a.s., i njegovu časnu porodicu.
 A zatim: dragi brate i poštovana sestro, danas je petak 03. ramazan 1439. ili 18. maj 2018. godine. Ovo je 35. hutba u novoj godini. Prošli petak imasmo temu, ,Šta je nama teravija', a današnja je, ,Iftar u nas.'
U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur'ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravoga puta i razlikovanja dobra od zla.  (El-Bekare,185).
 Draga braćo i sestre, ušli smo u ramazan sa prvom mukabelom, prvom teravijom, prvim sehurom, prvim iftarom a danas i sa prvom džumom. Sve jednom bude prvi put.  Kada se sve u našem životu po prvi put izdogađa, onda se sve naučeno i usvojeno počne redati i ponavljati, do tada, dok se ponavljanje jednom ne prekine i počne postajati zadnji put. Do zadnji put treba naučeno ponavljati i utvrđivati.
Šta je nama prvo
 Vjernika su roditelji odgajili i važnost prioriteta u djetinjstvu postavili. Zato nije teško vjeru objasniti i osvježavati onome ko je ima za roditelje vjernike-odgojitelje. Vjernik će te u kuću pozvati zato što su ga roditelji tome naučili. Kada stupiš u vjerničku kuću vjdjećeš da mu je sve poredano po tabijatu i da je sve na svom mjestu. Na mjestu mu je sve potrebno za abdestluk, na mjestu je peškir, serdžada, tespih, ibrik, bardak, tevsija, ćilim i čista i lijepo zastrta sećija. U vjernika je na broju jedan; namaz, džuma, ramazan, sehur, iftar, teravija, sadekatul fitr, zekat, noć Bedra, noć Kadra, jedan i drugi Bajram a nije mu mrska ni sergija.
Iftar u nas
  Iftar kao porodični doživljaj i važan događaj  je nama ostao od naših dobrih predaka. Preci su nam bili učeni i vjerni, jer su ih vjeri učili dobri alimi. Vjernik zna da prirediti iftar u kući i na njega pozvati komšiju, rođaka i prijatelja, je ogledalo njegove vjere i da je priređen iftar za njega veliki sevap, privilegija i čast. To vjernik zna i iz hadiskih predaja.
 Selman El-Farisi, r.a., prenio je hutbu Allahovog Poslanika, s.a.v.s., koju je on održao uoči ramazana, zadnji dan mjeseca ša’bana:
 ,,O ljudi! Stigao vam je veliki blagoslovljeni mjesec u kome ima jedna noć koja je bolja od hiljadu drugih mjeseci. Postiti ovaj mjesec je obavezna dužnost, a klanjati nafilu u toku njegovih noći je dobrovoljni ibadet. Onaj ko se Allahu približi dobrim djelom u toku ovog mjeseca ravno je izvršenom farzu izvan ramazana, a onaj ko izvrši farz uz ramazan ravno je kao obavljenih sedamdeset farzova u drugom mjesecu. Ramazan je mjesec strpljivosti, a nagrada za strpljivost je Džennet. To je mjesec kad se posjećuju siromašni, bolesni i potrebni s ciljem da se s njima podijeli njihova nevolja. To je mjesec u kome se hrana, opskrba i zarada iskrenog muslimana povećava. Muslimana u njemu prati veći bereket. Onaj ko druge pozove sebi na iftar biće mu oprošteni grijesi i biće spašen od Džehennema. Njegova nagrada jednaka je nagradi onoga koji je postio bez ikakvog umanjivanja njegove nagrade." 
  Kada god bi nastupio mjesec ramazan, Poslanik, s.a.v.s., je govorio ashabima:
,,Došao vam je ramazan, mjesec bereketa. Allah vas pokriva Svojom milošću, a briše vam grijehe, i prima vam dovu, i gleda vaše natjecanje u dobru, i ponosi se sa vama pred Svojim melekima. Pa pokazujte Allahu od sebe ono što najbolje imate, jer nesretan je onaj koji bude u ramazanu ostao bez milosti Uzvišenog Allaha.”
,, ,…i u zadnjoj noći opraštaju im se grijesi." Rečeno je: „Allahov Poslaniče, je li ona (ta zadnja noć) lejletul-kadr?" Odgovorio je: „Ne, već radnik dobiva svoju nagradu onda kada završi svoj posao."
  Ramazan je mjesec ispunjen milošću, oprostom i oslobađanjem od Vatre. Njegova prva trećina je milost, druga trećina je oprost, dok je treća, zadnja trećina oslobađanje od Vatre.
Kad ramazan dođe
 Treba znati gosta dočekati. Kad gost pokuca, treba ustati i vrata otvoriti, po propisu ga poslužiti i mertebet mu učiniti. Tako je i sa ramazanom. Ramazan ima svoje znakove, čari, ukrase, mirise i zvukove. U vjernika se to primijeti kod kuće u autu, na putu u džamiji, kad malo prisjedne i kad malo prilegne.
 Vjernik koji je otvorio vrata ramazanu, ustaje na sehur, s velikim veseljem i ushićenošću dočekuje iftar, klanja svaki namaz, budi djecu na sehur i sabah i svake godine uz ramazan u svojoj kući za postače, priredi bar jedan iftar. Tako je oduvijek sa vjernikom bilo a tako će inšaAllah ostati i dovijeka.
Ko nije otvorio vrata ramazanu
  Da čovjek čovjeka zavoli, mora da mu svoje srce i dušu otvori i da ga u svoju srčanu kuću upusti. Tako je i sa ramazanom, postom, namazom, zikrom, nafilom i svakim drugim ibadetom. Ko nije prijatelj namazu i ramazanu, on ne čuje pozive mujezina, imama, sejjahina, alima, vaiza, muallima i ne mari za ostavštinu svojih starih dobrih, učenih i vjernih predaka.
 Takav će teško razumjeti potrebe džemata, svoga imama, mujezina i džamijskog odbornika. Ko nije otvorio ramazanu svoja vrata, on će teško razumjeti svog rođenog brata koji ide u džamiju, klanja namaz, posti ramazan, pomaže svoju islamsku zajednicu, dijeli sadaku, udjeljuje sadekatul fitr i zekat i u svojoj kući priređuje iftar.
Dova
  Uzvišeni Allahu, primi naše iftare i sehure, primi naše namaze i dove i sve što dobro budem činili u ovom ramazanu. Amin!
 Milostivi Allahu, daj nam svijest da volimo džamiju i one koji nas vode na pravi put. Daj nam da ustreptimo kada se približi petak i džuma namaz. Oživi naša srca da ne zaboravljamo svoju islamsku zajednicu ma gdje bili i živjeli. Amin!

ألا إن أحسن الكلام و أبلغ النظام. كلام الله الملك العزيز العلام. كما قال الله تبارك و تعالي في نظم الكلام: و إذا قريئ القرآن فاستمعوا و أنصتوا لعلكم ترحمون.
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بسم الله الرحمن الرحيم: إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ.
[جلوس]
بارك الله لنا و لكم و لسائر المؤمنين و المؤمنات و المسلمين و المسلمات الاحياء منهم و الاموات يرحمتك يا أرحم الرحمين
الخطبة الثانية
الحمد لله حمد الكاملين. و الصلاة و السلام علي رسولنا محمد و آله و صحبه أجمعين. تعظيما لنبيه و تكريما لفخامة شأن شرف صفيه. فقال عز و جل من قائل مخبرا و آمرا: إن الله و ملائكته يصلون علي النبي, يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما.
اللهم صلي علي محمد و علي آل محمد, كما صليت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد.
اللهم بارك علي محمد و علي آل محمد, كما باركت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم, إنك حميد مجيد.
اللهم أصلح أحوالنا, و أحسن أعمالنا, و بلّغْنا مما يرضيك آمالنا, و ولِّ اُمورنا خيارنا, و لا تولَّ اُمورنا شرارنا, و لا تؤاخذنا بما فعل السفهاء منّا, و كن لنا و لا تكن علينا. اللهم اجعل هذا البلدآمنا, مؤمنا, مطمئنّا و سائر البلاد المسلمين برحمتك يا أرحم الرحمين.
ان الله يأمر بالعدل و الإحسان ، و ايتاء ذي القربي و ينهي عن الفحشاء و المنكر و البغي يعظكم لعلكم تذكرون
 صدق الله العظيم

Literatura: Tefsir ibni Kesir.

Nijaz Salkić

Ni komentarjev:

Objavite komentar